Michal Borek vítězem 7. Svitavského desetiboje

V sobotu 19. srpna 2017 bylo na Svitavském stadionu od brzkého rána živo. Je to až k nevíře, ale proběhl již sedmý ročník jednodenního Svitavského desetiboje, organizace se opět ujal ředitel mítinku Ondřej Klička a mohl se opřít o pomoc předsedy Prvního kroku Davida Beneše, který navíc i sám závodil.

Asi největší vrásky všem dělalo počasí, protože předpověď nevypadala vůbec příznivě. Mělo pršet, nicméně hlavně Ondra stále věřil, že se předpověď zmýlí a budou panovat příjemné vícebojařské podmínky. Ostatní v to aspoň doufali J A stalo, byť byla obloha šedivá, déšť se nekonal a i teplota byla příjemná. Přesto se počasí asi podepsalo na početnosti startovního pole a do celého desetiboje nakonec po několika omluvenkách nastoupili jen 4 borci. Avšak neutrpěla kvalita, což pochopitelně bylo možné zhodnotit až po skončení závodů, takže se k tomu ještě dostaneme.

Skvělé bylo, že dva ze čtyř startujících byli úplní nováčci tohoto mítinku. Neregistrovaný sportovní nadšenec Michal Borek z Kladna chtěl přijet už loni a nevyšlo mu to, letos však ano. Tahoun moravskotřebovské atletiky Michael Havlík už závod dobře zná z pohledu diváka, trenéra a pomocníka, ale roli závodníka letos zkusil poprvé. Doplnili je šestinásobný matador a kmenový závodník pardubické Hvězdy David a předseda svitavské atletiky Miroslav Vaculík alias Váca. Další účastníci přijeli či přišli se záměrem vyzkoušet si jen vybrané disciplíny a v rámci desetiboje klasifikováni nebyli, příjemně ale oživili atmosféru tohoto jednodenního klání.   

Úvodní stovka přinesla krásný souboj mezi nováčky Michalem a Michaelem – lepší bude tradiční přezdívka Mišák pro lepší identifikaci J Nakonec se radoval právě Mišák, který v posilovně netrápí svou hruď nadarmo a cílová kamera mu přisoudila čas 11,62 versus Michalových 11,64. Třetí skončil David za 11,80 a hned začínal být lehce nespokojen.

Náladu mu moc nespravila ani dálka, kde sice nenašel přemožitele, ale myslel na lepší výkon než 633. Naopak úsměv na tváři vykouzlil Michalovi skok 615 cm, jen kousek za osobním rekordem. Mišák předvedl 541 cm a nejlepší trojka se dál tahala o každý bodík, už s větším odstupem se držel čtvrtý Váca.

Soutěž v menším počtu rychle ubíhala a šlo se na kouli. Zde předvedli vyrovnaný souboj David s Michalem, když prvně jmenovaný vrhnul 10,61 m a nechal Michala za sebou o pouhý centimetr. Mišák zvládl solidních 9,56 m a překonal (možná trochu překvapivě) i Vácu. Ale jak už bylo řečeno, Mišák se nám vyhranil a tak to zas takové překvapení není :-)

Čtvrtou disciplínou, kde se už může lámat chleba, byla výška. Dle očekávání i tato technika patřila Davidovi a dokonce se vyhecoval k výkonu 188 cm, čímž o jediný centimetr překonal vlastní rekord mítinku! Michal zapsal 170, když se s laťkou opravdu skamarádil a několikrát ji i pohladil – zadnicí :-) Mišák a Váca skočili shodně 145 cm.

Nebyl čas ztrácet čas a borci šli dokončit první den, tedy dopoledne. Čekala je neoblíbená čtvrtka. Na tu již nenastoupil unavený tatínek Váca a v jeho celkovém hodnocení tak bude bohužel DNF. Běžel také Martin Bína z AK Moravská Třebová, který si krom výšky vyzkoušel všechny disciplíny prvního dne desetiboje. Vytáhl k parádnímu času Michala – Martin vyhrál za 53,89 a Michal porazil své souputníky časem 54,09. Mišák zaběhl 55,73, poté cílem proběhla „mimosoutěžní“ Denisa Borbélyová rovněž z Moravské Třebové a následoval David, který si čtvrtku s bolavými zády skutečně vychutnal za 62,89.

Po první půlce desetiboje „přenocoval“ na první pozici Michal, který o 88 bodů překonal hranici 3000. Stále na dostřel byl David s mezisoučtem 2888 bodů. Třetí byl tedy Mišák se ziskem 2572 bodů, Váca již dále nepokračoval. Po hodině odpočinku a doplnění energie už dráhu zdobily rozestavené překážky a druhá část závodu mohla začít obávanou stodesítkou s vysokými ploty. Michal opět zvolil taktiku mlžení a vyvolal ve svých soupeřích dojem, že nepřeleze ani přes první překážku, natož aby to ve zdraví doběhl, protože překy jako fakt neumí :-) Na solidní časy si brousili zub David s Mišákem. Nakonec se radoval druhý jmenovaný po pěkném výkonu 16,50. Důvod k nespokojenosti zapříčinil u Davida čas 17,60, naopak rozzářený mohl být Michal, protože si s obávanou disciplínou poradil ve velmi dobrém času 18,91 a opět se ukázalo, že je velmi šikovný. Pořadí se tím dost srovnalo a hodně napovědět měl disk – což se také stalo.

Předvedl se Mišák, který hodil 32,14 m, za ním skončil Michal s výkonem 26,70 a David? Ten bohužel poslal třikrát dvoukilové náčiní do sítě a tak byl jeho bodový zisk roven nule. Tím prakticky ztratil šanci bojovat o vítězství.

Druhou poměrně obávanou disciplínou je v desetiboji skok o tyči. David vzhledem k své situaci a bolavým zádům pouze proběhl jeden pokus a znovu si připsal nula bodů. Vyhrál Mišák za 280 cm a následoval Michal, který se tyčku naučil velmi rychle a velmi dobře. Skočil 230 cm. Mimo soutěž si zaskákal i domácí Josef Novák a na tréninkové tyči se přenesl přes rovné tři metry.

Oštěp se stal opět kořistí Mišáka, který se rval o první místo s Michalem. Předvedl 39,59 m, o kousek za ním zůstal Michal se svými 37,06 m. David ještě zabojoval a hodil 27,81 m. Mimo soutěž si se 400gramovým náčiním zaházela také starší žákyně z Moravské Třebové Hana Hájková a zapsala 39,10 m.

Karty tedy byly rozdány tak, že o vítězi měla rozhodnout až závěrečná patnáctistovka – a to je u desetiboje vždy dramatická situace. David již nemohl do pořadí na prvních dvou místech promluvit a navíc se znovu ozvala záda, proto pouze vyběhl a běh nedokončil. Michal ovšem předváděl bojovný výkon a rval se doslova o každý bodík. Postupně si na Mišáka vypracoval náskok, který už byl v závěru více než bezpečný. Výkonem 5:03,83 překonal Mišáka o bezmála dvacet sekund, k dobrým časům jistě pomohl i Josef Novák, který si trať 1500 m zaběhl mimo soutěž také za 5:00,93.

Na dva nejvyšší stupínky tak vystoupali dva úplní nováčci. Michal nastřádal 5021 bodů a Mišák 4937 bodů. Na třetím stupínku je doplnil David se 3720 body, ale v jeho případě už od disku šlo spíše o formální dokončení závodu. Michal se zařadil na sedmé místo historických tabulek Svitavského desetiboje, Mišák je devátý. Především šlo ale o parádní zážitek a velmi příjemný den, byť účast letos nebyla valná a možná některé odradilo i počasí, které nakonec vyšlo Ondrovi maximálně vstříc a ukázalo vlídnou tvář. Velké díky patří svitavskému atletickému oddílu, který poskytl nezbytné zázemí a náčiní, a také všem pomocníkům, kteří jakkoli přiložili ruku k dílu. Odměnou budiž (snad) spokojení závodníci, kteří se chystají přijet v příštích letech znovu. Sedmý ročník Svitavského desetiboje je minulostí…

Výsledky ke stažení  zde .

Odkaz na fotogalerii zde.