Ondra a jeho 10 jarních kilometrů

V sobotu 18. března otevřel sezonu Ondra Klička a stejně jako v loňském roce si pro premiéru zvolil závod 10 jarních kilometrů pořádaný v Kunčině. Jelikož už má Ondra svou závodnickou kariéru za sebou a poslední roky se během spíš baví, nelze hovořit o nějakém polykání tréninkových dávek a nabíhání objemů v zimním období. Poslední měsíce honí Ondra objemy spíše v práci, a tak se dá s nadsázkou říci, že na desítku se vypravil tzv. „z gauče“.

Bylo proto docela velkým otazníkem, co předvede na trati a zda desítku vůbec zvládne dokončit. Sobotní počasí bylo sychravé, navíc hrozila předpověď silného nárazového větru. To na poměrně otevřené trati nebylo pro běžce ideální, ale podmínky byly pro všechny stejné, takže nebyl prostor na výmluvy. Naštěstí před startem déšť ustal, a ani s větrem to nebylo tak zlé, takže skupina šedesáti přihlášených ve tři odpoledne vyrazila vstříc deset kilometrů vzdálenému cíli.

Ondra loni zvolil spíše opatrnou taktiku a po startu se nikam příliš nehnal. Letos se však cítil překvapivě dobře a také už znal trať, takže to zkusil rozběhnout na své poměry spíše svižněji. Usadil se někde na úrovni desátého místa a snažil se najít rytmus. Po dlouhé běžecké pauze bylo znát, že vršek s nohama příliš nespolupracuje, ale přesto byla první trojka za 10:36 min. Nebylo moc s kým běžet, startovní pole se brzy roztrhalo a závod se přehoupnul do druhé půlky. Pětku měl Ondra ještě okolo 18 minut, pak už ale začaly docházet síly a celkem logicky se projevilo, že bez tréninku nejsou koláče.

Závod pro Ondru začínal být nepříjemný a po obrátce v Moravské Třebové se také přihlásil o slovo vítr, který výrazně ztěžoval běh zpátky do Kunčiny. Ondru předběhli také dva soupeři, kteří se dlouho drželi za ním. Na jejich tempo ale bohužel bývalý stredotraťař nemohl reagovat a začínal spíš bojovat sám se sebou. Přesto bylo zajímavé, že oproti loňsku přišla u Ondry krize až o kilometr později, tedy u cedule oznamující 3 km do cíle. Sedmička za 26 minut už dávala tušit, že potěšení z běhu je fuč. Závěr po asfaltu a stoupání do cíle Ondra překonal jen silou sportovní vůle. Ještě někde v hloubi duše se mihotala naděje výkonu pod 40 minut, ale nakonec to o 8 vteřin nevyšlo.

I tak je celkové 12. místo docela slušným výsledkem pro neběhajícího státního úředníka :-) Byl to příjemný závod Ondra si na něm dokázal, že to pořád ještě zvládne. Nyní zkusí objevit hluboko ukrytou formu, protože ho po letech čekají závody na dráze, kde bude hájit barvy TJ Svitavy v Krajském přeboru družstev mužů. Tak držme palce!   

Výsledky na stránkách Iscarex Teamu zde.

Foto: Iscarex Team