Pátý Svitavský desetiboj byl rekordní

Když se něco koná popáté za sebou, lze to označit za tradiční. A přesně to platí i o jednodenním Svitavském desetiboji. Pátý ročník se konal 26. září, v obvyklém srpnovém termínu letos probíhala rekonstrukce dráhy na Svitavském stadionu. Ředitelem mítinku byl (rovněž tradičně) Ondřej Klička, mezi favority na vítězství se pak opět řadit David Beneš. Letos to však měl hodně těžké, neboť konkurence se sešla opravdu silná!

Pár zajímavostí na úvod: nulový rozpočet, osm desetibojařů, další tři závodníci absolvující jen vybrané disciplíny, dvě ženy v sedmiboji, přičemž jedna zvládla i celý desetiboj, také jeden veterán ročník narození 1956 a celkem 13 (!) rekordů mítinku. Na startovce se objevily tyto oddíly: TJ Svitavy, Atletika Polička, AK Moravská Třebová, AC Spartak Choceň, TJ Slezan Opava, Dukla Praha, FTVS Praha, Hvězda Pardubice, AC Pardubice a TJ Jiskra Litomyšl. Díky spolupráci Prvního kroku a Dexter academy jsme mohli nabídnout fyzio-stan s lehátkem, kde úřadovaly Davidovy masérské ruce a tejpy ARKAS. To vše dokládá, že se jednalo o profesionální mítink s prvotřídním servisem, dorazili i fotografové, byly napečené buchty, zkrátka závodníci měli ideální podmínky k co nejlepším výkonům.

Již od úvodní disciplíny, tedy stovky mužů, se začaly formovat dvojičky, které spolu sváděly víceméně vyrovnané souboje a to jen podtrhlo atraktivitu celého klání. Nutno ještě dodat, že Radka Průšová si vedle „svého“ sedmiboje střihla s muži i zbývající disciplíny a poskládala tak celý desetiboj!

Popisovat podrobně každou disciplíny zvlášť by vydalo na dlouhé povídání, vyberme tedy jen to skutečně zásadní: stovku ovládl v novém rekordu mítinku 11,48 sec. letošní mistr ČR v trojskoku Martin Vachata. Historické tabulky se přepisovaly i v dálce, jméno však zůstalo stejné. David Beneš zapsal 672 cm a potvrdil svou letošní životní formu. V kouli neměl David konkurenci a jako jediný překonal 10metrovou hranici, přesně o 76 cm. Ve výšce si však vybral smůlu na 180 cm a i přes to, že před týdnem skočil ještě o 10 cm více, tentokrát mu v zápise zůstalo „jen“ 170 cm. O pět centimetrů více překonal Martin a dramatická přetahovaná o vedení v soutěži pokračovala. „První den“ zakončila čtvrtka, která znovu přinesla rekord mítinku. Martin jej časem 53,54 sec. překonal o více než vteřinu. David už hodně bojoval s únavou z posledních náročných dní a tak trochu ztratil, nicméně zbývalo ještě pět disciplín, v nichž se mohlo stát cokoli.

„Druhý den“ zahájily obávané překážky, naštěstí je všichni překonali bez úhony. Vyzkoušel si je i bývalý mistr ČR v desetiboji, litomyšlský Pavel Baar, a trať dlouhou 110 metrů prolétl za 15,39 sec. V soutěži desetibojařů se radoval opět David, který zaběhl velice dobrých 15,92 sec., a rázem byl jako znovuzrozený. Jistě ho povzbudilo i vytvoření nového rekordu mítinku. Na disku sice nepřekonal kýženou třicítku, nicméně i výkon 29,26 m mu zajistil prvenství mezi desetibojaři. O deset metrů více předvedl znovu formu testující Pavel Baar, který si ještě vyzkoušel následný skok o tyči. Jeho kvality dokazuje fakt, že začal skákat až ve chvíli, kdy už všichni ostatní měli ve svém zápise tři křížky. Předvedl vynikajících 440 cm! Mezi borci absolvujícími celý desetiboj se zápolilo níže, dílčí prvenství pro sebe za 320 cm urval Jaroslav Matuška z AK Moravská Třebová. Začali se profilovat kandidáti na jednotlivá umístění a o celkovém vítězi se už prakticky rozhodovalo jen mezi Martinem a Davidem. Hodně napovědět mohl oštěp, který je pro Davida velkou neznámou. Třeba před týdnem na víceboji v Moravské Třebové označil tuto disciplínu za propadák dne, nicméně tam se házelo lehčím náčiním. Ve Svitavách už na muže čekala klasická „osmistovka“ a David jí dokázal dohodit na metu třiceti metrů. Martin však předvedl o dvanáct metrů víc a tím naklonil jazýček vah před závěrečnou patnáctistovkou na svou stranu. Dílčí vítězství v disciplíně pro sebe v oštěpu uzmul Ondřej Klimeš z Atletiky Polička, když zapsal výkon 42,88 m. Poněkud negativně se projevil zářijový termín konání, neboť se již začínalo stmívat. Oštěp proběhl taktak ještě za světla a tudíž i bezpečně, závěrečný běh už byl ale zahalen do tmy. I na to ale bylo myšleno a dráhu osvítily reflektory, které umožnily použití cílové kamery. Celý desetiboj tak byl odměřen elektronicky. Krásný souboj spolu na 1500 m svedli středotraťaři Antonín Lakota a Jaroslav Matuška, nakonec v tomto pořadí proběhli i cílem. Tonda těsně, ale přece překonal rekord mítinku, časomíra ukázala výkon 4:36,26 min. David na Martina získal náskok pouhých dvou vteřin a tak už bylo jasné, kdo že se bude moci těšit z vítězství v celém klání. Po zásluze a stylově v novém rekordu mítinku zvítězil Martin Vachata se ziskem 5335 bodů, druhý skončil David Beneš s 5284 body a na třetí stupínek vystoupal Jaroslav Matuška se 4484 body. Celý desetiboj s uzpůsobenými výškami překážek a vahami náčiní absolvoval i Jiří Volný a velice si ceníme jeho účasti, stejně jako dvou odvážných žen ve startovním poli.

Rovněž velice napínavý souboj nakonec získala pro sebe Lenka Kučerová z AC Pardubice, když nastřádala 3180 bodů. Tím jednoznačně překonala dosavadní rekord mítinku, navíc se jí to podařilo i v dálce za 492 cm, ve výšce za 145 cm, v kouli za 9,72 m a dvoustovce za 29,17 sec. Zmíněná Radka Průšová zvládla ještě pět disciplín navíc, aby zkompletovala i desetiboj! V ženském sedmiboji pak překonala rekord mítinku v oštěpu (29,59 m) a na osmistovce (2:57,80 min).   

Po velice náročném dnu, který končil za tmy, přišlo na řadu očekávané vyhlášení výsledků a předání diplomů. Poté se již účastníci rozešli či rozjeli regenerovat do svých domovů. Stejně tak i pořadatelé, kteří strávili na stadionu přes 15 hodin. Kompletní výsledky najdete zde. Výběr nejlepších fotek od Luboše Skály si prohlédněte v albu na Facebooku. Všechny jeho fotky pak můžete vidět na Flickru. Obsáhlou fotogalerii na Rajčeti máme také díky Ivče Bambuškové, tak se pokochejte. Mockrát děkujeme jak fotografům, tak i všem zúčastněným, kteří vždy vypomohli např. s přípravou sektoru a tím se celá soutěž urychlila. O skvělé atmosféře a vzájemné podpoře např. formou roztleskávání pokusů se není snad ani třeba zmiňovat, to je už evergreen Svitavského desetiboje a právě to dělá tuto akci výjimečnou a nesmírně pohodovou. Uznání zaslouží všichni rozhodčí a dobrovolníci, kteří se na hladkém průběhu podíleli. Nesmíme zapomenout ani na Město Svitavy, bez jehož podpory by se tato akce uskutečnit nemohla. A na závěr děkujeme za tejpy ARKAS, které udržely pochroumané tělesné schránky atletů pohromadě a tím stoupla i kvalita celého klání. Těšíme se na viděnou zase za rok!