Petr Vinický

Sport je mojí životní součástí od mých 5 let. To jsem propadl fotbalu a hrál ho každou volnou chvíli. Tahle láska mi vydržela přes 20 let. Pak přišlo období stavby domu, stěhování, rodiny a dalších jiných životních změn. Fotbal byl však stále mým koníčkem. Postupem času mi však nepřinášel to co dříve z mnoha různých důvodů. I já jsem mu přestal dávat to co dřív a to byl začátek konce. Někdy v době okolo roku 2013 jsem začal popobíhat. Neorganizovaně, nahodile jen abych se hýbal a něco dělal. Běhání jako takové mě tak trochu v pozadí doprovázelo celý život. Sem tam jsem šel běžecký závod. Na škole jsem vyhrál pár přeborů, ale místo toho, abych dál utíkal těm překvapeným atletům, šel jsem raději honit balon. 
 
První větší impulz byl závod Spartan race v Bořeticích 2013, kam mě v podstatě nahnal brácha. Upoutávku jsem hltal každý druhý den a těšil se na tu hromadu bahna. Po závodě mi bylo jasné, že chci ještě, chci víc, chci znovu. Našel jsem svou jantarovou komnatu. Fotbal jsem měl nejraději v těch nejhorších podmínkách, déšt, bahno, zima, vedro. Při trénincích jsem patřil k nejlepším ve vytrvalosti. Neuhnul jsem z jediného souboje. Bolest pro mě byla jen pocit. Když ostatní nemohli běžet, já chtěl přidat. Když jsem sotva táhl nohy po těžkém zápase, byl jsem v uvnitř strašně spokojený.  
 
A toto všechno jsem objevil v jednom závodě. Hned v dalším roce jsem šel 3 závody Spartan race. Každý v jiné obtížnosti a doběhl si pro svou první trifectu v Open kategorii. Běhal jsem často a hodně což se pozitivně projevilo na výsledcích. Myšlenka na přestup do elitní kategorie na sebe nenechala dlouho čekat. 
 
V roce 2015 se změnilo úplně všechno. Začal jsem trénovat systematicky s trenérem. Závodil jsem už pouze v Elitě a hned prvním závodem sezony jsem se kvalifikoval na Mistrovství světa do USA. Můj děstký sen začal mít reálné obrysy. V této sezoně jsem nakonec dosáhl 13. místa na Mistroství Evropy ve Spartan Race v katogorii ELITE. Na následném Mistrovství světa jsem obsadil celkově 52. místo. Ve své věkové kategorii jsem byl 14. a dokonce 10. nejlepší z Evropanů. Celou tuto zlomovou sezónu završil závod v Koutech a moje první podium.
 
Nezávodím v žádném týmu. Věci si dělám tak, jak uznám za vhodné. Často si jdu svou cestou, o které jsem přesvědčen, že je správná. Cesta může být slepá, ale bez zkoušky bych to nikdy nepoznal.Běhání mi přineslo i spoustu zranění na kratší i delší dobu. Ale každý z těch problémů mě posunul o další krok dopředu. Když se mám rozhnodnout jakou cestou půjdu, tak tou horší a neprobádanou....
 
Sen je cesta a cesta je cíl...

 

David Beneš

V prostředí atletiky se pohybuji od roku 2003, takže již od žákovkých let. Jako první mě hned okouzlil skok vysoký a krátké sprinty. Nakonec jsem se ale dostal k trojskoku, kde se zatím odehrály zlomové okamžiky mé sportovní kariéry. Ať už to byl dorostenecký titul mistra ČR a následná medaile z mezistátního utkání nebo několikaleté trápení kvůli zdravotním problémům, které následovaly rok na to a po kterých bylo opravdu těžké se vracet zpět k tréninku, natož pomýšlet na větší úspěchy. I přesto se podařilo 4 roky od prvních větších potížích bojovat opět o nejcennější republikové kovy.
Společně s atletikou jsem v mládí vždy tíhnul k basketbalu. Poslední roky ale spíš než basketbalu začaly patřit slackliningu, což je ohromná soukromá výzva, relaxace a nenásilná forma fyzického i psychického tréninku, který je potřeba nejenom na sportovním kolbišti, ale také v běžném životě. V posledních letech jsem se zúčastnil extrémních závodů Spartan race a Krušnohorský Everest.
V současné době také masíruji a mám trenérskou licenci 3. třídy.
 
Narozen: 1991 v Poličce
Sport: atletika
Oddíl: Hvězda Pardubice
Disciplína: trojskok
 

Největší úspěchy:

trojskok - dorostenecký mistr ČR (2008), akademický mistr ČR (2015), akademický mistr ČR v hale (2014, 2015), vicemistr ČR do 22 let (2013), 3. místo na mezistáním utkání CZE-SVK-HUN dorostenců (2008), 3. místo na halovém MČR mužů (2015), 3. místo na MČR mužů (2015). A několik dalších republikových medailí z trojskoku a skoku dalekého.
akademický mistr ČR v dálce (2015), 2. místo na akademickém MČR v desetiboji (2015)

longline 95m

Ondřej Klička

Zásadní zlom v mém životě nastal v roce 2001, kdy jsem objevil krásy atletiky. Zaměřil jsem se na střední tratě, které běhám dodnes. Přestože už si nemohu dovolit trénovat tak často jako dřív, běh mi stále přináší radost a duši dopřává potřebnou relaxaci. Díky atletice jsem poznal spoustu přátel a zásadních lidí v mém životě, naučil jsem se kázni, získal praktické zkušenosti a poznal sport i z pohledu funkcionáře či trenéra mládeže. Pracoval jsem ve Výkonném výboru Tělovýchovné jednoty Svitavy, dodnes působím ve Výkonném výboru tamního atletického oddílu. Absolvoval jsem trenérský kurz 3. třídy a školení rozhodčích 2. třídy. V roce 2013 jsem na atletickém MČR do 22 let dělal asistenta startéra. Mám na svém kontě řadu běžeckých startů na MČR, kde jsem se nejlépe umístil na 6. místě. Sedmkrát jsem se stal přeborníkem Pardubického kraje, třikrát sportovcem města Svitavy. Od sportovních ambicí již postupně upouštím a snažím se atletice vracet to, co mi dala jako aktivnímu závodníkovi. Působím jako trenér nebo organizátor závodů.

Rád si zpestřím život během do vrchu nebo do schodů (tower-running). V roce 2011 jsem na MČR v běhu do schodů obsadil třetí místo. Také rád jezdím na kole nebo si zahraji florbal s přáteli.

Narozen: 1988 ve Svitavách
Sport: atletika
Oddíl: TJ Svitavy
Disciplína: 800m, 1500m
 

Lenka Vejdělková

Sportu se věnuji od malička. Už jako malá jsem měla potřebu pořád někde běhat, lézt, a objevovat nové věci, jako snad každé malé dítě. V tu chvíli jsem si nemyslela, že sport a všechno kolem něj mě tak „pohltí“. Od žákovských let jsem se věnovala reprezentaci školy v různých sportovních aktivitách. Absolvovala jsem nespočet školních sportovních akcí jako třeba školní olympijské hry, kde jsem se specializovala na tratě 60m a 100m a také jsem si vyzkoušela skok daleký. Často jsem reprezentovala školu v přespolním běhu a atletických závodech. Atletice jsem se pak věnovala aktivně asi 4 roky. Poté následovalo pár zdravotních problémů a nebylo moc času trénovat. Mezitím jsem nastoupila na střední školu, kde bylo na sport výrazně méně času a k tomu pokračovaly zdravotní problémy.

Po čase jsem se dostala zpět k lezení, kterému jsem se již dříve věnovala. Začala jsem znovu běhat a cvičit. A mé volné chvíle začaly patřit slackliningu, což je pro mě úžasný relax, odpočinek, výzva, i překonávání fyzických a psychických hranic. V posledních pár letech jsem začala vyhledávat extrémní závody a akce. Miluji sjíždění svahů na lyžích či snowboardu, sněžnice, běžky, drytooling. V létě běh, lezení, slackline, turistika a cyklistika. Z extrémních závodů jsem již absolvovala Horskou výzvu nebo třeba Krušnohorský Everest. Pak jsou zde závody Spartan race, které mi přináší motivaci jak do tréniku, tak do osobního života. Ne nadarmo se říká: „Pochopíš až v cíli“.

Největší úspěchy:

40. místo na Mistrovství světa ve Spartan race 2015 (Lake Tahoe, USA); 3. místo na Mistrovství Evropy ve Spartan race 2015 (Tatranská Lomnica, SR)

Ocenění za "mimořádný sportovní výkon" v anketě o nejúspěšnějšího sportovce Svitavska 2015

1. místo na Gladiator Race Holice 2015, 
1. místo na Spartan race (beast) Kouty nad Desnou 2015,
2. místo (vlna elite) na Winter Spartan race (sprint) Liberec 2016, 

2. místo (vlna elite) na Spartan race (super) Krynica 2015,
2. místo (vlna elite) na Spartan race (sprint) Liberec 2015,
2. místo (vlna open) na Spartan race (super) Bořetice 2014,
3. místo (vlna elite) na Spartan race (sprint) Litovel 2015,
3. místo (vlna elite) na Spartan race (super) Donovaly 2015, 
3. místo na Spartan race (super) Kouty nad Desnou 2015, 
4. místo (vlna elite) na prvním Winter Spartan race (sprint) Jasná 2015. 

Petra Veselá (členka Prvního kroku do r. 2016)

K aktivnímu životnímu stylu jsem byla vedena už od malička, tudíž jakákoli sportovní výzva či nabídka pro mě byla předem jasnou záležitostí. Na základní škole jsem úspěšně reprezentovala v různých sportovních odvětvích - přes plavání, přespolní běhy, atletiku, lezení na tyči, florbal či basketbal. Moje hlavní sportovní cesta se vykrystalizovala v momentě, kdy jsem nastoupila v 5. ročníku do sportovní třídy. Vše začalo nabírat jasný směr. Vrhla jsem se na biatlon, kde jsem se postupně vypracovala k tomu, abych pravidelně získávala tituly z MČR. Postupně jsem přešla na klasické běžecké lyžování, především kvůli lepšímu klubovému zázemí. I tam se výsledky dostavily brzy. Jako starší žákyně jsem byla zařazena do týmu olympijských nadějí a až do mých 19 let jsem působila v hlavním reprezentačním týmu ČR. Bohužel v mých 18 letech došlo ke zranění, které mi znemožnilo účast na Mistrovství světa v dorostenecké kategorii.
Moje motivace tak byla nabourána. Běžecké lyžování mi nepřinášelo příliš dobré finanční zajištění. Proto jsem se rozhodla vsadit na jistotu, a to na studium a získávání profesních zkušeností v jiných oblastech, a navíc jsem se chtěla odpoutat od finanční závislosti na rodičích. Čas plynul a po 8 letech splněných kariérních a studijních cílů se ve mně opět probudila touha postavit se na startovní čáru, tentokrát ve Spartan Race. Byl to pro mě moment znovuobjevení závodního ducha a jelikož jsem nikdy zcela sportovně nezakrněla, netrvalo to dlouho a dosáhla jsem na medailové příčky v elitní kategorii. Tyto výsledky mě postupně motivovaly oprašovat fyzickou kondici i nadále a Spartan Race se tak stal nedílnou součástí mého života.

Největší úspěchy:
Několikanásobná mistryně ČR v zimním i letním Biatlonu (1996-2000). Několikanásobná mistryně ČR v běžeckém lyžování (1998 - 2005). Titul mistryně ČR v Duatlonu (2001).
15. místo na Mistrovství světa ve Spartan race 2015 (Lake Tahoe, USA); 
6. místo na Mistrovství Evropy ve Spartan race 2015 (Tatranská Lomnica, SR)
2. místo (open kategorie) Spartan Race super - Valčianská Dolina SK 2014
3. místo (elite kategorie) Spartan Race super - Bořetice CZ 2014
3. místo (elite kategorie) Spartan Race sprint - Jasná SK 2015
2. místo (elite kategorie) Spartan Race sprint - Varšava PL 2015
3. místo (elite kategorie) Spartan Race sprint - Liberec CZ 2015
2. místo (elite kategorie) Spartan Race sprint - Litovel CZ 2015
2. místo (elite kategorie) Spartan Race super - Donovaly SK 2015
3. místo (elite kategorie) Spartan Race super - Krynica PL 2015
1. místo Towerruning  - AZ Tower Brno 2015
5. místo Towerrunning - Grand Prix of Europe 2015
1. místo (elite kategorie) Winter Spartan Race sprint - Svit SK 2016 

Josef Vopařil

Sportu se věnuji od malička. Tak jako většina kluků jsem začal s fotbalem, což mi vydrželo do 15 let. Díky školním závodům jsem objevil atletiku a když přišly první úspěchy a vítězství, bylo o mé následující sportovní kariéře rozhodnuto. Jako dorostenci se mi podařilo získat 2 stříbrné medaile na MČR a to konkrétně v trojskoku a v běhu na 110 metrů překážek. V dresu AC Pardubice jsem se také podílel na několika medailových umístěních na MČR družstev dorostenců a juniorů. Narůstající zdravotní problémy a částečně i studium na VŠ znamenaly několikaletou sportovní pauzu. Někdy v té době jsem si koupil horské kolo a protože na kole mě mé zdravotní potíže nijak neomezovaly, začal jsem se tomu postupem času věnovat víc a víc. Nějakou dobu jsem odolával, ale v roce 2014 jsem se nechal vyhecovat a postavil se na start svého prvního MTB závodu. Tím se moje závodnická duše opět probudila k životu a místo původně zamýšleného návratu na atletické ovály se ze mě stal cyklista. Splnění stanovených cílů pro rok 2015 a několik umístění „na bedně“ mě utvrdily v tom, že to byla správná volba.

Největší úspěchy:

Atletika:
2. místo MČR dorostenců – trojskok, 110 m př. (2002)

MTB:
1. místo – MTB Open Jevíčko - kat. M19-39 (2015)
2. místo – XC Cykloman – M20-34 (2015)
3. místo – Poličské XC - kat. M30-39 (2015)
3. místo – celkové hodnocení Poháru Českomoravské vrchoviny - kat. M30-39 (2015)

JAN HAVRAN

Už jako malého kluka mě bavilo běhat. Jedním z mých prvních vzorů byl můj děda, který objížděl běžecké závody po celém světě. Se sportem jsem začal už na základní škole, kdy jsem vstoupil do atletického oddílu v Litomyšli. Mé prvotní nadšení z atletiky ale postupně uvadalo a brzy jsem aktivního sportování zanechal. Ještě několikrát poté jsem se postavil na start běžeckého závodu v okolí, ale viděl jsem, že bez tréninku už ostatním klukům nestačím, což mě odradilo od závodění nadobro. Znovu jsem se k běhu vrátil až na střední škole. S postupem času a s blížící se maturitou přibývalo učení a já čím dál častěji hledal psychický odpočinek ve sportu, konkrétně v běhu a cyklistice. Zlomem pro mne byl rok 2012, kdy jsem se po dlouhé době znovu postavil na start běžeckého závodu. Neměl jsem žádné velké ambice, ale ze svého výsledku jsem byl příjemně překvapen. Od tohoto okamžiku jsem začal trénovat častěji a pravidelněji. Začaly se dostavovat první úspěchy a s nimi rostla i moje motivace stále se zlepšovat. Nezůstal jsem však jenom u běhu. V posledních letech jsem absolvoval taky několik extrémních závodů a více jsem se zaměřil i na triatlon.

Největší úspěchy:

1. místo Kilcock marathon - Ireland 2013
2. místo – Triatlon Decimuž – kat.15 – 20 (2013)
4. místo – Litomyšlský triatlon – kat. M2 (2014)
4. místo – Triatlon Decimuž – kat. 21 – 30 (2014)
Dokončení Beskydské 7 – kat. sport (2014)
2. místo – Krušnohorský Everest – kat. muži (2014)
15. místo – Spartan race Donovaly (Super) – kat. elite
1. místo – Triatlon Decimuž – kat. 21 – 30 (2015)
Dokončení Beskydské 7 – kat. sport (2015)
2. místo – Spartan race Kouty (Beast) – kat. open